• Rocky

    Rocky

    ★★★

    This is another First time watch of a popular, beloved film amongst the masses, so there 2 things i wanna say
    1) It really is wholesome and simple.
    2) Sylvester Stallone is so handsome and has adorable eyes.

  • Mean Streets

    Mean Streets

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    After hearing the lyric 'like the beginning of mean streets you could be my baby' in Knee socks by Artic Monkeys. I've always been curious about this critically acclaimed Scorsese flick, that made Robert de Niro a Star. With its gritty scenery, fast paced editing and its improvised script, there's something very charming about this film, its like a tale you'd hear from an elder, and despite Johnny boy being a pain in the ass throughout, he's very likable and…

  • Blue My Mind

    Blue My Mind

    ★★★½

    This is a film that went over my head, until a few days after, where you can't stop thinking about it. A coming of age story with plenty of metaphors accompanied with shocking scenes and amazing camerawork. Blue my mind represents the struggle and challenges of Adolescence, it pretty much covers a lot of ground in terms of being a teen, sexuality, friendship, sex, drinking drugs, the struggle to communicate with your parents, and of course access to internet creeps,…

  • Love Story

    Love Story

    ★★★★

    I think it’s fair to say that this film is the foundation for a lot of drama romance films we see in the 21st century. It withholds the test of time with the morale of the story still being relevant with the plot being simple but effective, i really enjoyed this and it deserves all the praise.

  • Black

    Black

    ★★½

    A classic Romeo and Juliet/ West Side Story romance in which the MCs are destined to be, but cannot be.
    The film uses gang rivalry and cultural differences to achieve the forbidden love, the aesthetics are great with nice cinematography which distracts from the plot which at times falls flat, with many storylines and characters being undeveloped, for example,
     he has gun - he is bad rather than he has gun - yes this is bad but what lead him…

  • How to Train Your Dragon

    How to Train Your Dragon

    ★★★★

    You know your emotionally invested when you threaten to kill the fictional animated vikings that want to k!ll toothless.

  • Legends of the Fall

    Legends of the Fall

    ★★★★

    I've accidently watched this 3 times once purposefully

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    The greatest musical soundtrack to bless the 21st century and it all started on the New York train AMAZING !!!

  • Smile

    Smile

    ★½

    This is not what Lily Allen meant !!

  • Mysterious Skin

    Mysterious Skin

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So going into this film i had no clue what to expect, the story gets going straight away with dates, monologues and voiceovers, what i really enjoyed about this film was the storytelling. It was straightforward at times humorous, gut wrenching and gripping. A critique i have, is the portrayal of gay men as predatory, i understand the point of this plot line is to show the dangers and sexualisation aswell as the fetishisation of young gay sex workers as a result of SA but the portrayal is stereotypical, nonetheless the film was heartbreaking in the best

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★½

    Watching this on my birthday because its the only thing that brings me happiness 😁

  • White Teeth

    White Teeth

    ★★★½

    James Mcavoy was my main motivation for watching this, and it surprisingly was really enjoyable. Its well written and based on a book by Zadie Smith  which you should check out . It’s focus on various e.g. immigrant/Black & Asian Youths perspectives which makes for such interesting story telling.