Mitch has logged 453 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chopper

Chopper

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Read the review Edit this entry  
27
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nashville

Nashville

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

1993
×
Read the review Edit this entry