Mitch has logged 38 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Flower

A Flower

1971
×
Read the review Edit this entry  
27
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Suit

The Suit

2016
×
Read the review Edit this entry