Highest rated films

  • Good Time

    ★★★★

  • House

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Inland Empire

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • Daisies

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

    ★★★★½

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★½

  • À Nos Amours

    ★★★★½

  • Our Century

    ★★★★½

  • Peggy and Fred in Hell: The Complete Cycle

    ★★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 303 Films watched
  • 25.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Funeral Parade of Roses

May 31

Most Watched

The Holy Mountain

twice

Mulholland Drive

twice

Man with a Movie Camera

twice

Eraserhead

twice

Blue

twice

Last Film

Le Trou

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
176 films
Documentary
53 films
Thriller
40 films
Comedy
38 films
Crime
36 films
Mystery
30 films
Romance
28 films
Horror
27 films
Fantasy
23 films
Sci Fi
22 films
USA
134 films
France
72 films
Germany
32 films
UK
26 films
Japan
23 films
Italy
22 films
Poland
11 films
Canada
8 films
Sweden
7 films
English
181 films
French
61 films
Italian
27 films
Japanese
26 films
German
25 films
Spanish
23 films
Russian
18 films
Polish
11 films
Latin
9 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 195 Added 577

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

℮leanor’s most liked review

House

★★★★½

My only problem with this film was that there were no "party rockers" in the house.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Electrocuting an Elephant
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Pornographic Scene

Films ℮leanor watched in 2017

  • Le Trou
  • By the Law
  • All About Eve
  • Double Indemnity
  • The Night of the Hunter
  • City Girl
  • Paris, Texas
  • Belladonna of Sadness
  • The Silence of the Lambs
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Los Angeles Plays Itself
  • Nights of Cabiria
  • Pain & Gain
  • Sansho the Bailiff
  • American Psycho
  • Twin Peaks
  • Two-Lane Blacktop
  • Modern Times
  • The Third Man
  • Memento
  • Reminiscences of a Journey to Lithuania
  • North by Northwest
  • Reservoir Dogs
  • Princess Mononoke
  • Metropolis
  • Woman in the Dunes
  • The Holy Mountain
  • Rope
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Fargo
  • It's a Wonderful Life
  • Sherlock, Jr.
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Man Walking Around a Corner
  • Satantango
  • Crank
  • No Country for Old Men
  • Annie Hall
  • Inland Empire
  • My Winnipeg
  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
  • Rear Window
  • Stop Making Sense
  • Come and See
  • My Friend Ivan Lapshin
  • The Big Lebowski
  • GoodFellas
  • Alien
  • Sleep Has Her House
  • Lemon
  • Mulholland Drive
  • Once Upon a Time in the West
  • Dimensions of Dialogue
  • Dead Man
  • The Neon Demon
  • Only God Forgives
  • The Straight Story
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Big Swallow
  • La Haine
  • Fallen Angels
  • Side/Walk/Shuttle
  • White Hole
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • A Moment of Innocence
  • Spirited Away
  • Harakiri
  • Rain
  • Lost Highway
  • Goodbye, Dragon Inn
  • All That Heaven Allows
  • Wild at Heart
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • American Dreams (Lost And Found)
  • Decasia
  • À propos de Nice
  • A.K.A. Serial Killer
  • Street of Crocodiles
  • Fantasia
  • Hell's Hinges
  • MINDWALK
  • Intervals
  • Man with a Movie Camera
  • Night of the Living Dead
  • I Knew Her Well
  • At Sea
  • Primer
  • Following the Sun
  • Oldboy
  • Duck Amuck
  • There Will Be Blood
  • Blue Velvet
  • Mediterranea
  • Withnail & I
  • Tokyo Drifter
  • Dune
  • Electrocuting an Elephant
  • Triumph of the Will
  • The Elephant Man
  • A Woman Under the Influence
  • Blow-Up
  • San Babila-8 P.M.
  • Lawrence of Arabia
  • Stroszek
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Eraserhead
  • Eden and After
  • Suspiria
  • Touch of Evil
  • Timeless Bottomless Bad Movie
  • Synecdoche, New York
  • Brazil
  • Vampyr
  • Crumb
  • Barry Lyndon
  • Pornographic Scene
  • The Cremator
  • The Act of Killing
  • La Dolce Vita
  • Paths of Glory
  • Memories of Murder
  • The Thing
  • The Phantom Carriage
  • Stranger Than Paradise
  • Science Crazed
  • The Godfather: Part II
  • In the Mood for Love
  • The Shining
  • Pink Floyd: Live at Pompeii
  • Blue Is the Warmest Color
  • Kaili Blues
  • The Dancing Pig
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Good Time
  • Some Like It Hot
  • Close-Up
  • Raging Bull
  • Werckmeister Harmonies
  • L'Eclisse
  • La Notte
  • L'Avventura
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Enthusiasm
  • Touki Bouki
  • Williamsburg, Brooklyn
  • Elvis
  • Wien & Mozart
  • Song of Avignon
  • Imperfect Three-Image Films
  • Quartet Number One
  • Time & Fortune Vietnam Newsreel
  • Report from Millbrook
  • Hare Krishna
  • Notes on the Circus
  • Cassis
  • F for Fake
  • Nostos: The Return
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Great Train Robbery
  • Cat Soup
  • Angel's Egg
  • Sicily!
  • Conscious Decisions
  • The Room
  • Blue
  • The Birth of a Nation
  • A Lake
  • Landscape Suicide
  • Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)
  • Energie!
  • Goodbye to Language
  • Chicken Run
  • Andrei Rublev
  • This Is Spinal Tap
  • À Nos Amours
  • Cléo from 5 to 7
  • Man eating pastafrola
  • Weekend
  • Decalogue X
  • Decalogue IX
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • Decalogue VI
  • Decalogue V
  • Decalogue IV
  • Decalogue III
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • Ménilmontant
  • Ordet
  • Last Year at Marienbad
  • Wild Strawberries
  • The Man Who Sleeps
  • Dead Man's Letters
  • The Godfather
  • Ballet mécanique
  • Fight Club
  • Koyaanisqatsi
  • Tetsuo: The Iron Man
  • The Fall of the House of Usher
  • PlayTime
  • Contempt

See all 303

World Map

Highly rated films ℮leanor is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Call Me by Your Name
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with ℮leanor’s friends Patron

  • Twin Peaks: The Return
  • A Brighter Summer Day
  • 2001: A Space Odyssey
  • Harakiri
  • Paris, Texas
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Barry Lyndon
  • Brief Encounter
  • Stalker
  • Twin Peaks
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Mirror
  • Singin' in the Rain
  • Apocalypse Now
  • The Thing
  • Eyes Wide Shut
  • Mulholland Drive
  • Sans Soleil
  • Spring Breakers
  • News from Home
  • Once Upon a Time in the West
  • In the Darkness of Time
  • Persona
  • Heat
  • Rear Window
  • The Night of the Hunter
  • Man with a Movie Camera
  • It's a Wonderful Life
  • Full Metal Jacket
  • The Terrorizers
  • La Notte
  • Citizen Kane
  • Yi Yi
  • Taxi Driver
  • Andrei Rublev
  • Meshes of the Afternoon
  • The Tree of Life
  • Miami Vice
  • Psycho
  • The Shop Around the Corner
  • New Rose Hotel
  • Love Exposure
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Cranes Are Flying
  • Sherlock, Jr.
  • The Godfather
  • Come and See
  • Rosemary's Baby
  • The Thin Red Line
  • Casablanca
  • Woman in the Dunes
  • Inland Empire
  • Sansho the Bailiff
  • Blow Out
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • The Apartment
  • Punch-Drunk Love
  • Paths of Glory
  • Trouble in Paradise

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more