RSS feed for holli
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
My Josephine

My Josephine

2003
×
Edit this entry  
09
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Women Reply

Women Reply

1975
×
Read the review Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
14
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry