RSS feed for Blaine
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fandango

Fandango

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Damsel

Damsel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry