RSS feed for Blaine

Blaine has logged 99 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry