RSS feed for Blaine
  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★

    Uncomfortable. The last two acts are pretty boring.

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★

    Nostalgia trip that doesn't develop its characters. Could have used way more of the family.

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★

    Looks cool but is slow and boring.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    Decent dystopian thriller with great performances by Bullock, Malkovich, and Trevante Rhodes from Moonlight.

    Like most people, I was far more invested in the world and leaf shadow monsters than mean old Sandra Bullock learning to love her cute as hell kids.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Although I’ve grown sick of origin stories, this film contains 7 origin stories and manages to make them great. That is a microcosm of everything that this movie does so well. It balances a ton of moving pieces that you wouldn’t think would work together and blends them into a perfect balance of emotion, comedy, and action.

    The animation alone is an achievement in style that is nothing I have ever seen before. They achieve a depth of field by overlaying out of focus imagery like a 3D movie and create spectacular comic book effects.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    Crude, mean-spirited, and hilarious. “The Favourite” is about the furthest thing from a Keira Knightley period piece that you can make.

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    Beautiful and incredibly depressing.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★

    So many insane ideas packed into this bombastic superhero flick. The art design is fantastic and colorful. "Aquaman" gives off a Power Rangers vibe with its armor and monster design.

    It is far too long, but has some interesting ideas and world-building.

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

    The BEST Christmas movie.

  • Venom

    Venom

    Trash with almost no redemptive qualities.

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★

    Well made. I wish comedies had this level of sophistication today.

  • Jeremiah Johnson

    Jeremiah Johnson

    ★★★

    There is a lot going on for a lone trapper movie.