RSS feed for Blain
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bomb City

Bomb City

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Capote

Capote

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
ManHunt

ManHunt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Small Town Crime

Small Town Crime

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mute

Mute

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry