Sort by

Blain has logged 83 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Max Steel

Max Steel

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gate II

Gate II

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Urban Legends: Final Cut

Urban Legends: Final Cut

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gate

The Gate

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Goat

Goat

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Skiptrace

Skiptrace

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry