2014

Blake Ian Collier Blake Ian Collier’s year in review

Blake Ian’s highest rated films

  • All Is Lost

    ★★★★½

  • The Mist

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • The Hunt

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • A Long Way Down

    ★★★★

  • The Double

    ★★★★

  • Cheap Thrills

    ★★★★

  • Beyond the Black Rainbow

    ★★★★

  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

    ★★★★

  • Street Kings

    ★★★★

  • Shotgun Stories

    ★★★★

  • Shivers

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Out of the Furnace

    ★★★★

  • The Strangers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

About Time

Mar 4

Last Film

13 Sins

Oct 12

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Thriller
28 films
Horror
25 films
Comedy
18 films
Action
13 films
Crime
13 films
Sci Fi
13 films
Mystery
11 films
Adventure
7 films
Fantasy
6 films
USA
50 films
UK
12 films
Sweden
4 films
Canada
3 films
Denmark
3 films
Ireland
2 films
France
2 films
China
2 films
Spain
1 film
English
67 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films
German
1 film
Italian
1 film
Korean
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film
Swedish
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Blake Ian’s most liked review

Believe Me

★★★½

"Christian film" is such a combative term on both sides of the divide. There are those who hear that description and automatically presuppose the film's suckiness--and that goes for both believer and nonbeliever alike. Then there are those who hear the term and embrace it with all of the voracity…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Hunt
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Carrie
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Gospel According to Al Green

Films watched in 2014

  • 13 Sins
  • A Long Way Down
  • Fright Night
  • The Equalizer
  • Carrie
  • Believe Me
  • Detention
  • The Double
  • Cheap Thrills
  • Invaders from Mars
  • The Gate
  • Beyond the Black Rainbow
  • Drug War
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • All Is Lost
  • Edge of Tomorrow
  • The Trip
  • Street Kings
  • The Mist
  • The Sacrament
  • Shotgun Stories
  • Guardians of the Galaxy
  • Don Jon
  • God Told Me To
  • All Cheerleaders Die
  • Bad Words
  • Shivers
  • Under the Skin
  • Deliver Us from Evil
  • The Italian Job
  • Out of the Furnace
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • The Factory
  • The Strangers
  • The Host
  • 42
  • The Hitcher
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Paperboy
  • The Raven
  • Shanghai
  • Devil's Knot
  • Contracted
  • Stitches
  • Resolution
  • Godzilla
  • Sightseers
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Plus One
  • Dark Touch
  • Dracula A.D. 1972
  • Only God Forgives
  • Last Action Hero
  • Odd Thomas
  • A Fantastic Fear of Everything
  • Ghostbusters II
  • Ghostbusters
  • Philomena
  • The Hunt
  • Four Lions
  • Valhalla Rising
  • Gospel According to Al Green
  • Halloween
  • Captain America: The Winter Soldier
  • I Am a Ghost
  • Mud
  • The Breakfast Club
  • Lights Out
  • Dallas Buyers Club
  • About Time

Highly rated films Blake Ian missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more