2016

Blake Ian Collier Blake Ian Collier’s year in review

Blake Ian’s highest rated films

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Trick 'r Treat

    ★★★★½

  • Vampyr

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Blue Ruin

    ★★★★½

  • Midnight Special

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 187 Films watched
  • 15.6 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

The Hateful Eight

Jan 1

Most Watched

Creed

3 times

10 Cloverfield Lane

3 times

Blair Witch

twice

Last Film

Pitch Perfect

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Horror
96 films
Thriller
79 films
Drama
66 films
Comedy
40 films
Sci Fi
31 films
Action
29 films
Mystery
27 films
Adventure
24 films
Crime
18 films
Romance
12 films
USA
148 films
UK
27 films
Canada
14 films
France
8 films
New Zealand
5 films
Ireland
5 films
Germany
4 films
Denmark
3 films
Australia
2 films
China
2 films
English
177 films
German
11 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
French
3 films
Japanese
3 films
Serbian
2 films
Italian
2 films
Korean
2 films
Hindi
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 38

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Blake Ian’s most liked review

Arrival

★★★

If you had to put a gun to my head and make me re-watch a Denis Villeneuve film, I'd be less likely to tell you to pull the trigger on this one.

More reviews

Blake Ian’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Disappointments Room
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Wallander: The White Lioness
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2016

  • Pitch Perfect
  • Train to Busan
  • Fences
  • Beyond the Gates
  • Manchester by the Sea
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Krampus
  • Nocturnal Animals
  • The Way Back
  • Worry Dolls
  • The Eyes of My Mother
  • Incarnate
  • Money Monster
  • Cat People
  • Most Likely to Die
  • Intruder
  • 13th
  • The Witness
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Best of Enemies
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Shut In
  • The Edge of Seventeen
  • Carnage Park
  • The Monster
  • Arrival
  • Creed
  • The Mend
  • Doctor Strange
  • Blow Out
  • Hacksaw Ridge
  • The Magnificent Seven
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Thesis
  • The Wailing
  • Viral
  • The Legend of Tarzan
  • Shivers
  • Ouija: Origin of Evil
  • Phantasm: Ravager
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Phantasm II
  • Phantasm
  • Jack Goes Home
  • The Strangers
  • Shin Godzilla
  • In Fear
  • Under the Shadow
  • Hidden
  • A Serbian Film
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Intruders
  • Prince of Darkness
  • Jeruzalem
  • Trick 'r Treat
  • Antibirth
  • Vampyr
  • Morris from America
  • Tenderness of the Wolves
  • Blair Witch
  • Eaten Alive
  • Blair Witch
  • Sing Street
  • Hush
  • They're Watching
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Dead Room
  • 13 Cameras
  • Blood Father
  • The Disappointments Room
  • Sully
  • The Neon Demon
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • The Blair Witch Project
  • Hell or High Water
  • Hell or High Water
  • Don't Breathe
  • Baskin
  • The Mind's Eye
  • Star Trek Beyond
  • Aliens
  • Nina Forever
  • Repulsion
  • Suicide Squad
  • V/H/S/2
  • Lights Out
  • The Sting
  • Ghostbusters
  • The Shallows
  • Darling
  • Night Owls
  • He Never Died
  • Green Room
  • Blue Ruin
  • It Follows
  • Midnight Special
  • The Girl in the Photographs
  • The Purge: Election Year
  • The Fundamentals of Caring
  • Room 237
  • Alien
  • Fury
  • Independence Day: Resurgence
  • Free State of Jones
  • Central Intelligence
  • Welcome to Leith
  • The Invitation
  • The Conjuring 2
  • Dead Silence
  • The Conjuring 2
  • Without a Paddle
  • The Act of Killing
  • Ava's Possessions
  • The Purge: Anarchy
  • The Nice Guys
  • What We Become
  • They Look Like People
  • The Nice Guys
  • Goosebumps
  • Wallander: The White Lioness
  • Scream
  • Captain America: Civil War
  • Cop Car
  • Dracula
  • Holidays
  • Green Room
  • The Conjuring
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Midnight Special
  • The Thing
  • The Lady in the Van
  • 10 Cloverfield Lane
  • Creed
  • As Above, So Below
  • Tex Montana Will Survive!
  • 10 Cloverfield Lane
  • Before We Go
  • Adult Beginners
  • Chamber of Horrors
  • Body Parts
  • Exam
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • Cloverfield
  • Creed
  • Room
  • The Witch
  • Southbound
  • Shaun the Sheep Movie
  • Take Shelter
  • Deadpool
  • Carry On Screaming
  • Beasties
  • Faults
  • Turbo Kid
  • Hail, Caesar!
  • Alligator 2 - The Mutation
  • Billy the Kid vs. Dracula
  • Hangman
  • The Canal
  • Frank
  • People, Places, Things
  • What We Do in the Shadows
  • An Angel for Satan
  • Howl
  • All-American Murder
  • The Boy
  • Independence Day
  • What We Do in the Shadows
  • Regarding Henry
  • The Veil
  • Adult World
  • Brooklyn
  • Love & Mercy
  • World of Tomorrow
  • The Hunger
  • Darr @ the Mall
  • Wreck-It Ralph
  • The Revenant
  • Grosse Pointe Blank
  • The Forest
  • The Stanford Prison Experiment
  • Experimenter
  • Orange County
  • Fish Tank
  • The Hateful Eight

Highly rated films Blake Ian missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Aquarius

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more