2017

Blake Ian Collier Blake Ian Collier’s year in review

Blake Ian’s highest rated films

  • Take Shelter

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Grosse Pointe Blank

    ★★★★★

  • Mudbound

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Loving

    ★★★★½

  • Elizabethtown

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Grosse Pointe Blank

Jan 1

Most Watched

Loving

twice

Get Out

twice

Last Film

Mudbound

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
49 films
Horror
47 films
Thriller
45 films
Action
22 films
Comedy
20 films
Sci Fi
19 films
Crime
16 films
Mystery
15 films
Fantasy
11 films
Adventure
9 films
USA
105 films
UK
21 films
Canada
7 films
Australia
4 films
France
4 films
Ireland
3 films
Belgium
2 films
New Zealand
2 films
Germany
2 films
English
121 films
Spanish
9 films
German
8 films
French
6 films
Russian
3 films
Portuguese
3 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Latin
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Blake Ian’s most liked review

Free Fire

★★★★

Enclosed space. Well drawn characters. A whodunit twist thrown in to unbalance the audience. A lot of shooting. A lot of missing. A lot of ricochets. A lot of crawling around with minor (and major) gun-related injuries. This may have been the perfect movie for me. I need to see it again to make sure. All I know is Ben Wheatley is a beast.

More reviews

Blake Ian’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Six Rounds

Films watched in 2017

  • Mudbound
  • The Killing of a Sacred Deer
  • It's a Wonderful Life
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Sorcerer
  • The Whole Truth
  • Role Models
  • Life As We Know It
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Wonder
  • Thor: Ragnarok
  • Loving
  • Elizabethtown
  • Gerald's Game
  • Creep 2
  • Take Shelter
  • Halloween: Resurrection
  • Clown
  • Battle of the Sexes
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Death Becomes Her
  • Housesitter
  • Marshall
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • mother!
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Salem's Lot
  • It
  • Halloween II
  • Halloween
  • Killing Ground
  • Lake Bodom
  • The Axe Murders of Villisca
  • Death Note
  • Demonic
  • Good Time
  • I Am Not Your Negro
  • Halloween II
  • Annabelle: Creation
  • Atomic Blonde
  • Detroit
  • War for the Planet of the Apes
  • Hounds of Love
  • Spider-Man: Homecoming
  • Still Alice
  • The Big Sick
  • Dunkirk
  • The Heat
  • The Beguiled
  • The Blob
  • Extraordinary: The Stan Romanek Story
  • The Imposter
  • The Girl with All the Gifts
  • Krisha
  • Baby Driver
  • Berlin Syndrome
  • The Road
  • It Comes at Night
  • Casting JonBenet
  • Wonder Woman
  • Raw
  • No Holds Barred
  • Alien: Covenant
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Louis C.K. 2017
  • The Exorcist
  • Manchester by the Sea
  • Brooklyn
  • A Dark Song
  • Christine
  • The Circle
  • The Blackcoat's Daughter
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Free Fire
  • XX
  • The Fate of the Furious
  • The Void
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • House
  • Tales from the Hood
  • The Dark Tapes
  • Prevenge
  • The Edge of Seventeen
  • Moonlight
  • Logan
  • War on Everyone
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • Life
  • The Devil's Candy
  • Six Rounds
  • The Belko Experiment
  • Kong: Skull Island
  • Enchanted
  • Creed
  • Kiss of the Dragon
  • Get Out
  • Get Out
  • Loving
  • The Loving Story
  • A Cure for Wellness
  • John Wick: Chapter 2
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Last Man on Earth
  • The Innocents
  • The Bye Bye Man
  • Silence
  • Split
  • Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives
  • The Accountant
  • Chicken Run
  • Hidden Figures
  • Pitch Perfect 2
  • Tower
  • A Monster Calls
  • Wizard Mode
  • Grosse Pointe Blank

Highly rated films Blake Ian missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Saturation
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more