Highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★★★½

  • Krampus

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★★

  • For the Birds

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 497 Films watched
  • 41.4 Average per month
  • 9.6 Average per week

Milestones

First Film

One Froggy Evening

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

The Halloween That Almost Wasn't

twice

Hatchet III

twice

Hatchet II

twice

Hatchet

twice

Last Film

Horse Feathers

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
206 films
Animation
169 films
Family
142 films
Adventure
98 films
Sci Fi
91 films
Horror
88 films
Action
85 films
Fantasy
77 films
Thriller
61 films
Drama
56 films
USA
429 films
UK
32 films
Canada
16 films
Australia
11 films
France
8 films
Japan
7 films
Germany
6 films
Spain
4 films
Belgium
3 films
English
486 films
French
32 films
Spanish
27 films
German
15 films
Italian
14 films
Russian
12 films
Japanese
8 films
Turkish
5 films
Latin
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Blake’s most liked review

Forest of the Damned

Forest of the Damned

The most impressive thing about this movie is how the filmmaker managed to expertly duplicate the effect of someone who doesn't know how to use an iPhone shooting and editing an entire movie on an iPhone two years before the iPhone existed.

More reviews

Blake’s most liked list

'Twas the Night Before Christmas
The 12 Days of Krampus
12 Tiny Christmas Tales

Blake's Ultimate Holiday Movie Viewing List

September 1, 2015. That's the day I finally said "the hell with it" and gave in to my list-making compulsion with my Ultimate Movie Viewing Lists. Here's every movie I've watched since that date centered around holidays.

More lists

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Rollergator
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Plane Goofy

Films Blake watched in 2015

  • Horse Feathers
  • Monkey Business
  • Hot Sands
  • Rudolph's Shiny New Year
  • Happy New Year, Charlie Brown
  • A Night at the Opera
  • The Cocoanuts
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Muppet Movie
  • What We Do in the Shadows
  • Good Burger
  • Shakespeare in Love
  • Home
  • The Purge: Anarchy
  • The Purge
  • King of Thorn
  • Her
  • Joyeux Noel
  • Brick by Brick: Inside LEGO
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Santa and the Fairy Snow Queen
  • A Christmas Story
  • A Muppets Christmas: Letters to Santa
  • Die Hard
  • It's a Wonderful Life
  • Miracle on 34th Street
  • I Believe in Santa Claus
  • 'Twas the Night Before Christmas
  • Frosty's Winter Wonderland
  • Frosty Returns
  • Frosty the Snowman
  • The Stingiest Man in Town
  • Pinocchio's Christmas
  • The Leprechauns' Christmas Gold
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • It's a Very Merry Muppet Christmas Movie
  • The Lemon Drop Kid
  • The Nightmare Before Christmas
  • Santa's Surprise
  • Pluto's Christmas Tree
  • Santa's Workshop
  • Jack Frost
  • A Garfield Christmas Special
  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • A Muppet Family Christmas
  • Elf
  • Santa and the Ice Cream Bunny
  • A Very Barry Christmas
  • Yes, Virginia
  • Inspector Gadget Saves Christmas
  • Becoming Santa
  • Christmas Comes But Once a Year
  • Babes in Toyland
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Munsters' Scary Little Christmas
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Bugs Bunny's Looney Christmas Tales
  • La noche antes de Navidad
  • Broken Toys
  • A Family Circus Christmas
  • I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown
  • Shrek the Halls
  • Toy Story That Time Forgot
  • Alias St. Nick
  • True Boo
  • Once Upon a Wintertime
  • Gremlins
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Krampus
  • The Little Lamb: A Christmas Story
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey
  • Zlateh the Goat
  • Mrs. Santa Claus
  • The Story of Santa Claus
  • Santa's Magic Kingdom
  • Santa Claus and His Helpers
  • Santa's Enchanted Village
  • A Christmas Dream
  • Three Magic Words
  • Christmas Toyshop
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Christmas Dragon
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • A Visit to Santa
  • I'll Be Home for Christmas
  • The Cat in the Hat Knows a Lot About Christmas!
  • One Magic Christmas
  • A Madea Christmas
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Charlie Brown's Christmas Tales
  • A Charlie Brown Christmas
  • It's Your 50th Christmas Charlie Brown
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Magic Christmas Tree
  • The Shanty Where Santy Claus Lives
  • Outlaw of Gor
  • The Leisure Class
  • Santa Claus
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Jim Henson's Turkey Hollow
  • The Great Outdoors
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Garfield's Thanksgiving
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • The Flying Saucer Mystery
  • Mr. B Natural
  • Cool as Ice
  • Rock 'n' Roll Nightmare
  • Earth Girls Are Easy
  • Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!!)
  • Race for Your Life, Charlie Brown
  • Snoopy, Come Home
  • A Boy Named Charlie Brown
  • Megamind
  • Fanboys
  • Spaceballs
  • Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys
  • The Peanuts Movie
  • Cosmic Scrat-tastrophe
  • The Wizard
  • Hellyfish
  • Fun in Balloon Land
  • Dr. Who and the Daleks
  • The Wild World of Batwoman
  • Cheating
  • The Unearthly
  • Strange Magic
  • The Touch of Satan
  • Atari: Game Over
  • The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?
  • Alien from L.A.
  • A Clockwork Orange
  • Grace
  • Ghost Team One
  • Liars All
  • Lego Batman: The Movie - DC Super Heroes Unite
  • A LEGO Brickumentary
  • Back in Time
  • Boyhood
  • Circle
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • Hocus Pocus
  • Abbott and Costello Meet the Invisible Man
  • Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff
  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein
  • Garfield's Halloween Adventure
  • The Halloween That Almost Wasn't
  • You're Not Elected, Charlie Brown
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Teen Wolf
  • Tales of Halloween
  • Conventional
  • Monster Problems
  • Strangers on a Train
  • Halloween: Unmasked
  • Halloween
  • A Case of Spring Fever
  • Candyman
  • The Creature Walks Among Us
  • Revenge of the Creature
  • Creature from the Black Lagoon
  • Creepshow
  • Addams Family Values
  • Toy Story of Terror!
  • Mutant Pumpkins from Outer Space
  • The Ghost of Lord Farquaad
  • Scared Shrekless
  • The Nightmare
  • Halloween Is Grinch Night
  • Donald's Lucky Day
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Scribbler
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • The Martian
  • The Green Inferno
  • The Haunted House
  • Duck Pimples
  • Donald Duck and the Gorilla
  • Trick or Treat
  • To Boo or Not to Boo
  • The Mad Doctor
  • Egyptian Melodies
  • The Skeleton Dance
  • The Halloween That Almost Wasn't
  • Descendants
  • Hatchet III
  • Hatchet II
  • Hatchet
  • Little Shop of Horrors
  • Miami Connection
  • The Iron Giant
  • Walt Disney
  • Titanic
  • Black Mass

See all 497

World map

Highly rated films Blake is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more