Sort by

BlakeTourville has logged 334 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stuck

Stuck

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tulpan

Tulpan

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day a Tree Fell

The Day a Tree Fell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Who?

Who?

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cat

The Black Cat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ashes

Ashes

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Real Fiction

Real Fiction

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King of the Ants

King of the Ants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edmond

Edmond

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Party

Party

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vital

Vital

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Platform

Platform

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Painted Fire

Painted Fire

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drawn from Dreams

Drawn from Dreams

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry