Sort by

Blake has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Orange County

Orange County

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear X

Fear X

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anne at 13,000 Feet.

Anne at 13,000 Feet.

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry