Sort by

Bill has logged 197 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry