John has logged 356 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Edit this entry  
19
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Warrant

Death Warrant

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eli

Eli

2019
×
Edit this entry  
19
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Jester: Chapter 2

The Jester: Chapter 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Jester

The Jester

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tomie

Tomie

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Wizards

Wizards

1977
×
★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★½
Edit this entry  
29
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry