John has logged 41 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
Read the review Edit this entry  
31
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chappie

Chappie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry