Sort by

James Christopher Lawrence has logged 305 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Rookie

The Rookie

1990
×
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Untold Story

The Untold Story

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zappa

Zappa

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Running Man

Night of the Running Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Byrd Who Flew Alone: The Triumphs and Tragedy of Gene Clark

The Byrd Who Flew Alone: The Triumphs and Tragedy of Gene Clark

2013
×
Read prior review Edit this entry  
24
Belushi

Belushi

2020
×
Edit this entry  
22
Deathstalker II

Deathstalker II

1987
×
Edit this entry  
21
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Greenland

Greenland

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sicilian Connection

The Sicilian Connection

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
Edit this entry  
09
Fallen Angel: Gram Parsons

Fallen Angel: Gram Parsons

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Air Force One

Air Force One

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry