Sort by

Bronte has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
X2

X2

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dashing Through the Snow

Dashing Through the Snow

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read prior review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Men in Black

Men in Black

1997
×
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry