Sort by

blindcinephile has logged 51 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dulcet

Dulcet

×
Read the review Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry