Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Don't Ask

Don't Ask

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Don't
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Don't’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Airplane!

    Airplane! 1980

    ★★★★ Watched by Don't Ask 26 Nov 2021

    Do you like movies about gladiators?

  • Trash Humpers

    Trash Humpers 2009

    ★★★★ Watched by Don't Ask 04 Jul 2017

    Make it make it don't fake it

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men 1957

    ★★★★★ Watched by Don't Ask 26 Jun 2017

    "It's possible!!!"

  • Ride the High Country

    Ride the High Country 1962

    ★★★★★ Watched by Don't Ask 24 Jun 2017

    "All I want is to enter my house justified." -Steve Judd

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial 1982

    ★★★★★ Watched by Don't Ask 12 Oct 2016

    Ouch

  • Videodrome

    Videodrome 1983

    ★★★★½ Watched by Don't Ask 10 Oct 2016

    Long live the new flesh!

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter 1955

    ★★★★★ Watched by Don't Ask 05 Oct 2016

    They abide.

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    2 or 3 Things I Know About Her 1967

    ★★★★★ Watched by Don't Ask 27 Sep 2016

    Hypnotic

  • Rio Bravo

    Rio Bravo 1959

    ★★★½ Watched by Don't Ask 27 Sep 2016

    It's all about Stumpy

  • The Magnificent Seven

    The Magnificent Seven 1960

    ★★★★★ Watched by Don't Ask 15 Sep 2016

    "We deal in lead."

  • Steve Jobs

    Steve Jobs 2015

    ★½ Watched by Don't Ask 01 Mar 2016

    Finally a movie I did not like from 2015. Hokum sentimentality for toys, a skin deep look at a profoundly problematic man who denies the everyday people who make the every day world. I don't have an ounce of respect for either Jobs, or a movie that seemingly attempts to paint a complex portrait of him, all the while being a commercial dressed up in Oscar hype melodrama. The performances are the only thing slightly worthwhile; Fassbender is compelling, as…

  • Suspiria

    Suspiria 1977

    ★★★★ Watched by Don't Ask 05 Nov 2015

    Watched a really really bad transfer. So sad.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3

Review Tags

2
  • amazon instant
  • netflix
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro