RSS feed for Blob
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faults

Faults

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bobby Fischer Against the World

Bobby Fischer Against the World

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Stargate

Stargate

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry