Highest rated films

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Show Me a Hero

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Chappie

    ★★★½

  • The End of the Tour

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 99 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

The Babadook

Jan 1

Last Film

Prometheus

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
42 films
Thriller
27 films
Comedy
26 films
Action
25 films
Adventure
24 films
Sci Fi
18 films
Crime
18 films
Romance
13 films
Horror
12 films
Mystery
12 films
USA
91 films
UK
25 films
France
6 films
Australia
4 films
Germany
4 films
Canada
2 films
Hong Kong
1 film
Spain
1 film
English
99 films
French
11 films
Italian
8 films
German
6 films
Russian
4 films
Spanish
3 films
Swedish
2 films
Hungarian
2 films
Japanese
2 films
Yiddish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Exodus: Gods and Kings
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Marathon: The Patriots Day Bombing
Average weighted rating:

3.7

Films Blob watched in 2015

  • Prometheus
  • Chappie
  • Mad Max: Fury Road
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Léon: The Professional
  • Ex Machina
  • Home for the Holidays
  • A Clockwork Orange
  • Spectre
  • Trainwreck
  • Pearl Harbor
  • Happy Gilmore
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Dear White People
  • Marathon: The Patriots Day Bombing
  • Mulholland Drive
  • Sleepaway Camp
  • Watchmen
  • While We're Young
  • Back to the Future Part II
  • You're Next
  • Listen Up Philip
  • The Skeleton Twins
  • Show Me a Hero
  • Exodus: Gods and Kings
  • Cooties
  • Black Mass
  • Let's Be Cops
  • Shaun of the Dead
  • Strangers on a Train
  • They Came Together
  • Blue Velvet
  • The Words
  • Digging for Fire
  • It Follows
  • Obvious Child
  • Pacific Heights
  • Sin City
  • Wet Hot American Summer: First Day of Camp
  • The End of the Tour
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Creep
  • Dune
  • Rumble in the Bronx
  • An Honest Liar
  • What We Do in the Shadows
  • John Wick
  • 7 Days in Hell
  • Interstellar
  • 2001: A Space Odyssey
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • The Virgin Suicides
  • Clear and Present Danger
  • American Sniper
  • Jurassic World
  • San Andreas
  • Session 9
  • The Dark Knight Rises
  • Inglourious Basterds
  • The Dark Knight
  • Saw V
  • Saw IV
  • Inside Llewyn Davis
  • Inherent Vice
  • The Bling Ring
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Stonehearst Asylum
  • Boyhood
  • Atonement
  • Whiplash
  • Into the Wild
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Theory of Everything
  • The Shining
  • Nightcrawler
  • A Serious Man
  • Fargo
  • Edge of Tomorrow
  • The One I Love
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • I ♥ Huckabees
  • Gone Girl
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Insomnia
  • Titanic
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Boogie Nights
  • The Cable Guy
  • Immortal Beloved
  • The Babadook

World Map

Highly rated films Blob is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Room
  • Ivy

Highly rated with Blob’s friends Patron

  • Rear Window
  • Nashville
  • Mulholland Drive
  • Tokyo Story
  • In the Mood for Love
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Seven Samurai
  • Paris, Texas
  • The Fisher King
  • Don't Look Now
  • Persona
  • Hiroshima Mon Amour
  • Ikiru
  • 2001: A Space Odyssey
  • Blow Out
  • Days of Heaven
  • The Last Picture Show
  • World of Tomorrow
  • Mad Max: Fury Road
  • Kwaidan
  • Yi Yi
  • A Woman Under the Influence
  • Blue Velvet
  • Carol
  • Her
  • Brazil
  • Escape from New York
  • Blade Runner
  • Phoenix
  • Mistress America
  • Inside Out
  • Inherent Vice
  • The Assassin
  • Blackhat
  • Nightcrawler
  • Gone Girl
  • Anomalisa
  • Steve Jobs
  • Star Wars: The Force Awakens
  • It Follows
  • A Touch of Sin
  • Pitch Perfect
  • The Hateful Eight
  • Miami Vice
  • Magic Mike XXL
  • Whiplash
  • Tangerine
  • Sicario
  • Hard to Be a God
  • Mad Max 2
  • The End of the Tour
  • Shaun the Sheep Movie
  • Queen of Earth
  • Interstellar
  • Slow West
  • Bridge of Spies
  • Spotlight
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Creed

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more