Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Alien: Covenant

    ★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Purge: Election Year

Jan 6

Most Watched

Twin Peaks: Fire Walk with Me

twice

Dunkirk

twice

Unbreakable

twice

Last Film

Looper

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
51 films
Thriller
29 films
Sci Fi
20 films
Action
20 films
Horror
18 films
Comedy
17 films
Mystery
17 films
Crime
14 films
Romance
7 films
Adventure
6 films
USA
74 films
UK
20 films
France
9 films
Canada
8 films
Germany
4 films
Spain
3 films
Netherlands
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Italy
2 films
English
81 films
French
10 films
Spanish
8 films
German
8 films
Japanese
4 films
Italian
4 films
Arabic
2 films
Finnish
1 film
Armenian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sausage Party
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Look of Love
Average weighted rating:

2.9

Films Blob watched in 2017

  • Looper
  • The Room
  • Return of the Jedi
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Caché
  • Sicario
  • Die Hard
  • Poison
  • The Pleasure of Being Robbed
  • The Green Ray
  • The Player
  • Blade Runner 2049
  • Enemy
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Blade Runner
  • Raw
  • The Killing
  • Lost Highway
  • mother!
  • David Lynch: The Art Life
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Goon
  • Get Out
  • Heaven Knows What
  • Stalker
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Sideways
  • Altered States
  • Dunkirk
  • Unbreakable
  • Dunkirk
  • Hacksaw Ridge
  • Hot Fuzz
  • Following
  • Baby Driver
  • The Constant Gardener
  • Tour de Pharmacy
  • The Manchurian Candidate
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Look of Love
  • Blow-Up
  • Christine
  • Don't Think Twice
  • Inception
  • [REC]
  • Masterminds
  • Alien: Covenant
  • Alien³
  • Alien Resurrection
  • Aliens
  • Alien
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • The Silence of the Lambs
  • Split
  • The Void
  • A History of Violence
  • The Most Hated Woman in America
  • Win It All
  • Schindler's List
  • Mistress America
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Encounters at the End of the World
  • Logan
  • Unbreakable
  • American Hustle
  • The Lobster
  • Sausage Party
  • 12 Years a Slave
  • Moonlight
  • Children of Men
  • Raging Bull
  • The Hurt Locker
  • Weiner
  • Do the Right Thing
  • War Dogs
  • From Hell
  • Manchester by the Sea
  • The Dark Knight Rises
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Source Code
  • Wall Street
  • Notting Hill
  • La La Land
  • Blue Valentine
  • The Purge: Election Year

World Map

Highly rated films Blob is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with Blob’s friends Patron

  • RoboCop
  • Twin Peaks
  • Starship Troopers
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Heat
  • The Thing
  • Stalker
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Blade Runner
  • Lady Bird
  • Carol
  • Suspiria
  • Call Me by Your Name
  • The Florida Project
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • 20th Century Women
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Quiet Passion
  • Dunkirk
  • Paterson
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Silence
  • Blade Runner 2049
  • A Ghost Story
  • Logan Lucky
  • Song to Song
  • The Lost City of Z
  • John Wick: Chapter 2
  • Okja
  • Get Out
  • Logan
  • Good Time
  • The Shape of Water
  • The Beguiled
  • Personal Shopper
  • The Disaster Artist
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • A Cure for Wellness
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Columbus
  • Mudbound
  • La La Land
  • Coco
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Split
  • Raw
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Killing of a Sacred Deer
  • War for the Planet of the Apes
  • It Comes at Night
  • Alien: Covenant
  • It
  • Wind River
  • Wonder Woman
  • Brigsby Bear
  • The Girl with All the Gifts
  • mother!

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more