Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Support the Girls

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Dogtooth

    ★★★★½

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Margot at the Wedding

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 97 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Noah

Jan 1

Most Watched

The Killing of a Sacred Deer

twice

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

twice

Last Film

The Squid and the Whale

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
52 films
Action
32 films
Thriller
28 films
Adventure
26 films
Comedy
24 films
Sci Fi
21 films
Crime
16 films
Fantasy
13 films
Mystery
11 films
Romance
10 films
USA
90 films
UK
18 films
France
6 films
Germany
4 films
Australia
3 films
China
3 films
Ireland
3 films
Sweden
3 films
Mexico
2 films
Hungary
1 film
English
93 films
French
17 films
Spanish
11 films
German
9 films
Russian
5 films
Italian
5 films
Swedish
5 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Masterminds
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Far and Away
Average weighted rating:

2.9

Films Blob watched in 2018

  • The Squid and the Whale
  • Rosemary's Baby
  • Good Time
  • Safe
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Sorry to Bother You
  • BlacKkKlansman
  • Lady Bird
  • Crazy Rich Asians
  • Masterminds
  • Vice
  • The Big Short
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Big Lebowski
  • Ocean's Eight
  • It's a Wonderful Life
  • Support the Girls
  • Beetlejuice
  • Phantom Thread
  • Roma
  • Mandy
  • Eighth Grade
  • First Reformed
  • Forrest Gump
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Apollo 13
  • What We Do in the Shadows
  • Dunkirk
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Eyes Without a Face
  • Videodrome
  • The Favourite
  • I Love You, Man
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Where the Wild Things Are
  • Cries and Whispers
  • Autumn Sonata
  • True Romance
  • Punch-Drunk Love
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Village
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Twelve Monkeys
  • Born on the Fourth of July
  • La Jetée
  • Annihilation
  • Collateral
  • Vanilla Sky
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • End of Watch
  • War of the Worlds
  • Eyes Wide Shut
  • Game Night
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Rain Man
  • Far and Away
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • A Few Good Men
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Jack Reacher
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Black Hawk Down
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Solo: A Star Wars Story
  • Icarus
  • Margot at the Wedding
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Spider-Man: Homecoming
  • You Were Never Really Here
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Beguiled
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • I, Tonya
  • Thor: The Dark World
  • Thor
  • Taxi Driver
  • The Straight Story
  • Clue
  • sex, lies, and videotape
  • Dredd
  • The Godfather
  • Dogtooth
  • Sorcerer
  • Atomic Blonde
  • Noah

World Map

Highly rated films Blob is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth

Highly rated with Blob’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • The Thing
  • Blow Out
  • The Tree of Life
  • Phantom Thread
  • Halloween
  • Widows
  • Burning
  • Call Me by Your Name
  • Mission: Impossible
  • First Reformed
  • Eyes Wide Shut
  • If Beale Street Could Talk
  • Lady Bird
  • Leave No Trace
  • Before Sunrise
  • The Florida Project
  • Suspiria
  • The Virgin Suicides
  • Madeline's Madeline
  • Support the Girls
  • The Favourite
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Shoplifters
  • Paddington 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • Annihilation
  • Eighth Grade
  • Star Wars: The Last Jedi
  • First Man
  • Zama
  • Suspiria
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Paddington
  • The Other Side of the Wind
  • Ash Is Purest White
  • Good Time
  • Mandy
  • Won't You Be My Neighbor?
  • A Star Is Born
  • You Were Never Really Here
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • BlacKkKlansman
  • Claire's Camera
  • The Night Comes for Us
  • The Shape of Water
  • Revenge
  • Incredibles 2
  • A Simple Favor
  • The Post
  • Hereditary
  • Sorry to Bother You
  • Thor: Ragnarok
  • Unsane
  • The Death of Stalin
  • Thoroughbreds
  • Set It Up
  • I, Tonya
  • The Miseducation of Cameron Post

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more