Highest rated films

  • The Last Dance

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★★

  • The Ascent

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • Black Girl

    ★★★★★

  • Through the Olive Trees

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 103 Films watched
  • 14.7 Average per month
  • 3.7 Average per week

Milestones

First Film

Diamantino

Jan 1

Last Film

Watchmen

Jul 9

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Thriller
28 films
Comedy
22 films
Crime
19 films
Mystery
18 films
Horror
18 films
Romance
17 films
Action
14 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
10 films
USA
61 films
France
23 films
UK
13 films
Australia
6 films
Canada
5 films
Iran
4 films
Germany
4 films
Italy
4 films
Japan
4 films
Switzerland
2 films
English
80 films
French
22 films
German
13 films
Spanish
8 films
Swedish
5 films
Russian
4 films
Japanese
4 films
Italian
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 60 Added 129

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Blob’s most liked review

Jojo Rabbit

★★★★

Coming of age in Nazi Germany isn't much different from growing up in middle America. You fight with your mom, get swept up in Beatle/Hitler-mania, fall in love with your babysitter, and come to learn everything you were taught in school is wrong. Adolescence is adolescence, even in the Third…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Blair Witch
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Curse of the Blair Witch
Average weighted rating:

3.2

Films Blob watched in 2020

  • Watchmen
  • Bobby Fischer Against the World
  • Searching for Bobby Fischer
  • Jaws
  • Hail, Caesar!
  • Jules and Jim
  • The Last Dance
  • Little Women
  • Children of Men
  • The Ascent
  • Sleepless in Seattle
  • La Collectionneuse
  • The Ritual
  • My Own Private Idaho
  • Gladiator
  • My Brother's Wedding
  • Blair Witch
  • Curse of the Blair Witch
  • The Blair Witch Project
  • Atlantic City
  • Elevator to the Gallows
  • Event Horizon
  • Stargate
  • No Country for Old Men
  • Orlando
  • Twilight Zone: The Movie
  • Mad Max: Fury Road
  • The Social Network
  • Sword of Trust
  • The Limey
  • The Mirror
  • Contact
  • 71 Fragments of a Chronology of Chance
  • The Face of Another
  • Babe: Pig in the City
  • M
  • Rush Hour
  • Minority Report
  • Ordet
  • The Hunger
  • Klute
  • 8½
  • Lucy
  • The Witches of Eastwick
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Old Joy
  • Can't Hardly Wait
  • Chernobyl
  • Joy Ride
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Morvern Callar
  • Mad Max
  • Green Room
  • Birth
  • The Music Room
  • Near Dark
  • In the Cut
  • Shadows in Paradise
  • The Birdcage
  • The Departed
  • The Passion of Anna
  • Picnic at Hanging Rock
  • The Red Shoes
  • Sully
  • Doctor Sleep
  • The Fugitive
  • Uncut Gems
  • The Dead Zone
  • Rachel Getting Married
  • Tetsuo: The Iron Man
  • King of New York
  • L'Argent
  • Rubber
  • Koyaanisqatsi
  • The Lovers on the Bridge
  • The Ring
  • 6 Underground
  • Knives Out
  • The Draughtsman's Contract
  • Jojo Rabbit
  • Under the Silver Lake
  • The Piano
  • Auto Focus
  • Last Year at Marienbad
  • Black Girl
  • Through the Olive Trees
  • Life, and Nothing More...
  • Where Is My Friend's House?
  • WHAT DID JACK DO?
  • Seven Samurai
  • Philadelphia
  • Parasite
  • Goldman v Silverman
  • Beauty and the Beast
  • The Rules of the Game
  • Something Wild
  • The Silence of the Lambs
  • The Lighthouse
  • The Image Book
  • Transit
  • The Farewell
  • The Irishman
  • Diamantino

World Map

Highly rated films Blob is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Hamilton
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Highly rated with Blob’s friends Patron

  • My Neighbor Totoro
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Castle in the Sky
  • Mulholland Drive
  • The Master
  • Parasite
  • Come and See
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Old Joy
  • Knives Out
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • The Lighthouse
  • Gone Girl
  • Contagion
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Bad Education
  • The Invisible Man
  • WHAT DID JACK DO?
  • Da 5 Bloods
  • The Vast of Night
  • Train to Busan
  • 1917
  • Emma.
  • The Platform
  • Color Out of Space
  • Midsommar
  • Ford v Ferrari
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Onward
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Gentlemen
  • Underwater
  • Extraction
  • The Lodge
  • The Lovebirds

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more