Sort by

Houston has logged 169 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Millions

Millions

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry