Sort by

Blogn has logged 91 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
H₂O

H₂O

1929
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Galaxie

Galaxie

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mexican Footage

The Mexican Footage

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rock Bottom Riser

Rock Bottom Riser

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★
Edit this entry  
21
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★
Edit this entry  
20
Consolations (Love Is an Art of Time) Part 3: The Body and the World

Consolations (Love Is an Art of Time) Part 3: The Body and the World

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love Massacre

Love Massacre

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Mexican Footage

The Mexican Footage

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★½
Edit this entry  
18
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Minute papillon

Minute papillon

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Laveuses sur la rivière

Laveuses sur la rivière

1897
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Flower Thief

The Flower Thief

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
From Bakersfield to Mojave

From Bakersfield to Mojave

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
India

India

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
This Window Is Yours

This Window Is Yours

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
PRELUDE

PRELUDE

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
Standard Time

Standard Time

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
L'Autre Rive

L'Autre Rive

1984
×
★½
Edit this entry  
16
The Mexican Footage

The Mexican Footage

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Age of the Medici

The Age of the Medici

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Portrait

Portrait

1963
×
★★½
Edit this entry  
15
LA Plays Itself

LA Plays Itself

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
6 Easy Pieces

6 Easy Pieces

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★½
Edit this entry  
12
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sins of the Fleshapoids

Sins of the Fleshapoids

1965
×
★★½
Edit this entry  
12
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★½
Edit this entry  
12
Silent Partner

Silent Partner

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

1975
×
★★
Edit this entry  
11
Pan 700

Pan 700

1974
×
★★
Edit this entry  
11
The Secret of Wendel Samson

The Secret of Wendel Samson

1966
×
★★★½
Edit this entry  
11
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

1976
×
★★½
Edit this entry  
11
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hapax Legomena III: Critical Mass

Hapax Legomena III: Critical Mass

1971
×
★★½
Edit this entry  
11
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
★★½
Edit this entry  
10
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Slow Glass

Slow Glass

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
Edit this entry  
09
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Global Groove

Global Groove

1973
×
★★½
Edit this entry  
09
Stein/Licht

Stein/Licht

1993
×
★★½
Edit this entry