Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of the Corn III: Urban Harvest

Children of the Corn III: Urban Harvest

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tommyknockers

The Tommyknockers

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hearse

The Hearse

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spider Labyrinth

The Spider Labyrinth

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Patrick

Patrick

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Turn of the Screw

The Turn of the Screw

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gingerdead Man 3: Saturday Night Cleaver

Gingerdead Man 3: Saturday Night Cleaver

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Moreau's House of Pain

Dr. Moreau's House of Pain

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein's Bloody Terror

Frankenstein's Bloody Terror

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pink Pill

The Pink Pill

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fangs of the Living Dead

Fangs of the Living Dead

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted History of Halloween

The Haunted History of Halloween

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Being

The Being

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prom Night III: The Last Kiss

Prom Night III: The Last Kiss

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
J.D.'s Revenge

J.D.'s Revenge

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Destroyer

Destroyer

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amazonia: The Catherine Miles Story

Amazonia: The Catherine Miles Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rattlers

Rattlers

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boneyard

The Boneyard

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Hell It Came

From Hell It Came

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Runestone

The Runestone

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quatermass 2

Quatermass 2

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beast and the Magic Sword

The Beast and the Magic Sword

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
San Franpsycho

San Franpsycho

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Satan's Storybook

Satan's Storybook

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spellcaster

Spellcaster

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry