Sort by

bloodclay has logged 66 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
Edit this entry  
28
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Birds

Little Birds

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cop Out

Cop Out

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Brotherhood

Brotherhood

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brent Morin: I'm Brent Morin

Brent Morin: I'm Brent Morin

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sanguignos!

Sanguignos!

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Under the Weather

Under the Weather

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Visioneers

Visioneers

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
One Step Away

One Step Away

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moss

Moss

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Sound and the Fury

The Sound and the Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baghead

Baghead

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rocket

Rocket

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Builder

The Builder

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Motel Life

The Motel Life

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kansas

Kansas

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
I Am a Sex Addict

I Am a Sex Addict

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Ping Pong Summer

Ping Pong Summer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Punching the Clown

Punching the Clown

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don’t Leave Home

Don’t Leave Home

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry