RSS feed for bloodybaths
  • Artemis Fowl

    Artemis Fowl

    ½

    i watched fifteen minutes of it and i yelled fuck you at the screen at least ten times

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★

    what

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    there’s so many emotions that i’m feeling right now. 

    it’s amazing when a movie takes one of your favourite songs ever and puts it into such a meaningful context holy shit

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    this is the most beautiful movie i have ever seen. there’s so much i could talk about it for ages .

  • One Day

    One Day

    ★★★★★

    just watched this again. thinking bout how one of my friends and i just .. use this movie to describe what she wants to happen between me and this one guy (minus the uh. .. sad parts)

  • The Sorcerer's Apprentice

    The Sorcerer's Apprentice

    ★★★★★

    dave stutler lemme talk to you

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★★

    one of my all time favourite movies. god damn. that last phone call always gets me. the cinematography. lmfao the jokes. the actual crisis

  • Corpse Bride

    Corpse Bride

    ★★★★

    victors hot

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★★½

    thank you stan lee


    and thank you marvel

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

    john mulaney you are an amazing man

  • Waiting for Guffman

    Waiting for Guffman

    ★★★★

    I'll see you in Hell, Billy. But at least I'm gonna have some fun before I get there!

  • The Lovely Bones

    The Lovely Bones

    ★★★★

    im crying im scared i hate death i love saoirse with all of my heart but this has me scared of death and crying at 2:30am