• Annette

    ½

  • The Empty Man

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Midsommar

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Captain Marvel

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Roma

    ★★★★

  • How to Get Over a Breakup

    ★★★

  • Dogman

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • The Laws of Thermodynamics

    ★★★

  • Ready Player One

    ★★½

  • Tomb Raider

    ½

  • Isle of Dogs

    ★★

  • Annihilation

  • Black Panther

    ★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Layover

    ★★

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★

  • The Rider

    ★★★½

  • It Comes at Night

    ½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★

  • Ghost in the Shell

    ★★

  • Atomic Blonde

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • I Can Quit Whenever I Want 2: Masterclass

    ★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Passengers

    ★★½

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Inferno

    ★★½

  • One More Time with Feeling

    ★★★

  • David Lynch: The Art Life

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★

  • Suicide Squad

    ½

  • Ghostbusters

    ½

  • Independence Day: Resurgence

    ½

  • The BFG

    ★★★

  • Like Crazy

    ★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Raw

    ★★★★

  • X-Men: Apocalypse

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★½

  • Deadpool

    ★★★½

  • Perfect Strangers

    ★★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★★

  • How to Be Single

    ★★★

  • The 5th Wave

    ★★

  • Where Am I Going?

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • The Complexity of Happiness

    ½

  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    ★★

  • Look Who's Back

    ★★★

  • Burnt