Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Raúl Duarte

Raúl Duarte

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Raúl
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Raúl’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Edge of Tomorrow

    Edge of Tomorrow 2014

    ★★★★ Watched by Raúl Duarte 27 May 2022

    El día del Mr Roboto.

    8/10 Recalentados.

  • The Return of the Living Dead

    The Return of the Living Dead 1985

    ★★★½ Rewatched by Raúl Duarte 27 May 2022

    Me gusta, tiene buena onda, por raro que suene.

    7/10 Come comes.

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors 1986

    ★★★★ Watched by Raúl Duarte 26 May 2022

    Es de esas cosas que suenan sin mucho sentido hasta que lo ves.

    Funciona y lo hace muy bien.

    8/10 Bonsáis.

  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

    Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead 2022

    ★★★★ Watched by Raúl Duarte 25 May 2022

    Definitivamente vería un largometraje con este estilo.

    8/10 Monopolis con zombies.

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★½ Rewatched by Raúl Duarte 24 May 2022

    Me ha gustado mucho más esta segunda vez.

    Es muy atrapante. Me encantó la fotografía.

    9/10 Pastillas antiparasitarias.

  • Voyage of Time: Life's Journey

    Voyage of Time: Life's Journey 2016

    ★★★½ Watched by Raúl Duarte 24 May 2022

    Me ha gustado, pero siento que la voz le quita parte de la magia.

    7/10 Viajesotes.

  • Love, Death & Robots: Bad Travelling

    Love, Death & Robots: Bad Travelling 2022

    ★★★★ Watched by Raúl Duarte 24 May 2022

    Pues sí... que mal viaje...

    8/10 Viajes de ida.

  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

    Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies 2022

    ★★★½ Watched by Raúl Duarte 24 May 2022

    Que buena onda.

    7/10 Robotos.

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    Beyond the Infinite Two Minutes 2020

    ★★★½ Watched by Raúl Duarte 23 May 2022

    Es interesante, atrapante y muy original, pero se siente algo repetitiva, aunque se reinventa de cierta manera cada cierto tiempo, al final el loop tal cual como a los protagonistas, termina condenando nuestro futuro y pasado.

    7/10 Meta películas.

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence 2001

    ★★★★ Watched by Raúl Duarte 22 May 2022

    Siempre me hace llorar.

    Es una propuesta interesante, tiene una magia y nostalgia difícil de conseguir.

    8/10. A.I. que triste pero bonita historia.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★★ Watched by Raúl Duarte 21 May 2022

    Aunque tiene cosas que sí están algo excesivas, realmente me encantó. Es muy mágica.

    Ha sido una de las mejores experiencias que he vivido en el cine.

    10/10 Aviones de papel.

  • Top Gun

    Top Gun 1986

    ★★½ Watched by Raúl Duarte 21 May 2022

    Me ha gustado, sobre todo la música.

    Quizás lo más curioso es como a ratos pareciera que es una película falsa, ya sabes, de esas que se ven dentro de otra película.

    5/10 Viajes al sol.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 118
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro