RSS feed for Emma

Emma has logged 148 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bill Bailey: Part Troll

Bill Bailey: Part Troll

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dear John

Dear John

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
½
Read prior review Edit this entry  
07
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
★½
Edit this entry  
29
1922

1922

2017
×
½
Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
29
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Shelter

Shelter

2007
×
Edit this entry  
15
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
War Machine

War Machine

2017
×
Edit this entry  
15
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
Edit this entry  
10
Approaching the Unknown

Approaching the Unknown

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Popstar

Popstar

2005
×
Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Kenny

Kenny

2006
×
Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
Edit this entry  
18
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Naked

Naked

2017
×
★★
Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry