Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
Read the review Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Insidious

Insidious

2010
×
Edit this entry  
15
Terrified

Terrified

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
13
Sick

Sick

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Corsage

Corsage

2022
×
Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read prior review Edit this entry  
10
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read prior review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Edit this entry  
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Rosaline

Rosaline

2022
×
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Darby and the Dead

Darby and the Dead

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
Edit this entry  
24
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
Edit this entry  
30
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
Edit this entry  
21
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
Edit this entry  
08
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
Edit this entry  
06
Leto

Leto

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
Edit this entry  
28
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry