Emmylou has logged 22 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

1962
×
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
Edit this entry  
13
Tall Story

Tall Story

1960
×
Read the review Edit this entry  
10
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
The Heavenly Body

The Heavenly Body

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Was

The Was

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Matilda

Matilda

1996
×
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry