2014

Chris Chris’s year in review

Chris’s highest rated films

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • The Guest

    ★★★½

  • Calvary

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • They Came Together

    ★★★½

  • We Are the Best!

    ★★★½

  • Venus in Fur

    ★★★½

  • Coherence

    ★★★½

  • The Rover

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Lone Survivor

Jan 2

Most Watched

RoboCop

twice

Last Film

Inherent Vice

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Thriller
52 films
Action
43 films
Drama
38 films
Sci Fi
23 films
Crime
19 films
Horror
19 films
Adventure
16 films
Mystery
14 films
Comedy
6 films
War
5 films
USA
71 films
UK
18 films
France
9 films
Canada
5 films
South Korea
5 films
Germany
4 films
Japan
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
2 films
China
2 films
English
85 films
French
9 films
German
7 films
Japanese
6 films
Korean
5 films
Spanish
4 films
Italian
4 films
Cantonese
3 films
Arabic
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Chris’s most liked review

That Demon Within

★★★

Has enough Drama! for three films, enough plot for two, and yet manages to be a single film with multiple personalities.
There's a shaky alliance of armed robbers who are at the brink of turning on each other.
A driven cop with One Year Left To Retirement trying to bring…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Texas Chainsaw 3D
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Black Rose Ascension

Films watched in 2014

  • Inherent Vice
  • Bad Turn Worse
  • Interstellar
  • Revenge of the Green Dragons
  • Event Horizon
  • Gone Girl
  • Space Station 76
  • The Guest
  • Kundo: Age of the Rampant
  • The November Man
  • The Admiral: Roaring Currents
  • The Expendables 3
  • Black Rose Ascension
  • Transcendence
  • Into the Storm
  • Hercules
  • Calvary
  • Venom
  • Guardians of the Galaxy
  • The Chain Reaction
  • The Suspect
  • A Most Wanted Man
  • Cat Chaser
  • Aftermath
  • The Purge: Anarchy
  • Stick
  • Mr. Majestyk
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Snowpiercer
  • Battletruck
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • They Came Together
  • The White Storm
  • Blood Ties
  • We Are the Best!
  • Venus in Fur
  • Animal
  • No Tears for the Dead
  • Coherence
  • The Signal
  • The Rover
  • Edge of Tomorrow
  • Willow Creek
  • Sanctum
  • Cold in July
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • God's Pocket
  • Locke
  • The Serpent and the Rainbow
  • Last Passenger
  • Brick Mansions
  • Blood Glacier
  • Under the Skin
  • Darker Than Amber
  • In the Mouth of Madness
  • That Demon Within
  • Toad Road
  • Robinson Crusoe on Mars
  • The Last Days on Mars
  • We Are What We Are
  • Exposure
  • Blue Ruin
  • You Can't Win 'Em All
  • Only Lovers Left Alive
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Alien Abduction
  • Sabotage
  • Noah
  • Non-Stop
  • 300: Rise of an Empire
  • Special ID
  • The Wind Rises
  • The Grand Budapest Hotel
  • Almost Human
  • The Sacrament
  • Escape Plan
  • Ender's Game
  • The Red Tent
  • Figures in a Landscape
  • RoboCop
  • RoboCop
  • The Monuments Men
  • Freezer
  • Assault on Precinct 13
  • Enemies Closer
  • Resolution
  • Texas Chainsaw 3D
  • A Lonely Place to Die
  • Raze
  • Big Bad Wolves
  • Sunday in the Country
  • All Is Lost
  • Sweetwater
  • Outrage Beyond
  • Open Grave
  • Lone Survivor

Highly rated films Chris missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Roger Waters: The Wall

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more