2016

Chris Chris’s year in review

Chris’s highest rated films

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★½

  • Irma Vep

    ★★★★½

  • Days of Being Wild

    ★★★★½

  • Canyon Passage

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Dragon Inn

    ★★★★½

  • A Touch of Zen

    ★★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 215 Films watched
  • 17.9 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

He Never Died

Jan 2

Most Watched

Star Trek Beyond

twice

Fast Times at Ridgemont High

twice

Last Film

Assassin's Creed

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Action
94 films
Drama
88 films
Thriller
88 films
Crime
44 films
Adventure
42 films
Horror
40 films
Sci Fi
33 films
Comedy
28 films
Mystery
23 films
Romance
16 films
USA
136 films
Hong Kong
26 films
UK
23 films
France
16 films
Japan
13 films
Canada
11 films
China
9 films
Italy
8 films
Germany
7 films
Australia
5 films
English
165 films
Cantonese
19 films
Japanese
17 films
Chinese
16 films
German
14 films
Spanish
14 films
French
13 films
Italian
9 films
Korean
6 films
Russian
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Chris’s most liked review

The Witch

★★★★

Managed to catch this with a Q&A afterwards, where someone pointed out that the film is more a Family Drama that has Horror in the periphery. It's an apt way to put it, as the family at the center of the story would be in a precarious situation even if…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Rollerball
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Corvette K-225

Films watched in 2016

  • Assassin's Creed
  • The Internecine Project
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Phenomena
  • Five Shaolin Masters
  • The Five Venoms
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Irma Vep
  • Twin Dragons
  • The Heroic Trio
  • Project A II
  • The Iceman Cometh
  • 20th Century Women
  • Patriots Day
  • Police Story 3: Supercop
  • Police Story 2
  • Police Story
  • As Tears Go By
  • The Boxtrolls
  • Days of Being Wild
  • Into the Forest
  • Silence
  • Live by Night
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Paterson
  • Canyon Passage
  • The Tall T
  • Man of the West
  • Sky on Fire
  • Night of the Creeps
  • Hidden Figures
  • Rules Don't Apply
  • Zatoichi
  • Moana
  • Sonatine
  • L.A. Confidential
  • Nocturnal Animals
  • Loving
  • Violent Cop
  • Fireworks
  • Turkish Delight
  • Allied
  • Showgirls
  • Starship Troopers
  • Arrival
  • Rollerball
  • Highlander
  • Star Trek Beyond
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Doctor Strange
  • Rollerball
  • Gimme Danger
  • Moonlight
  • London Has Fallen
  • Night Moves
  • Deepwater Horizon
  • The Magnificent Seven
  • The Handmaiden
  • 31
  • City of the Living Dead
  • Creepy
  • The Samurai
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Retaliation
  • The Beyond
  • Desierto
  • The Accountant
  • Shin Godzilla
  • Why We Fight: The Battle of Russia
  • The Collector
  • Zootopia
  • Finding Dory
  • Ten Seconds to Hell
  • The Dressmaker
  • Autumn Leaves
  • Vera Cruz
  • Mikey and Nicky
  • Attack
  • Apache
  • Suicide Squad
  • Blair Witch
  • Ulzana's Raid
  • Transpecos
  • The Mechanic
  • Morgan
  • Cast a Deadly Spell
  • Kubo and the Two Strings
  • Mechanic: Resurrection
  • The Hunt for Red October
  • Twister
  • Don't Breathe
  • Kingsglaive: Final Fantasy XV
  • Massacre in Rome
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Anthropoid
  • Disorder
  • Hell or High Water
  • Star Trek: The Motion Picture
  • King of New York
  • Saturday Night Fever
  • Lights Out
  • The Mind's Eye
  • Seven Samurai
  • Nerve
  • Train to Busan
  • Jason Bourne
  • Incident at Oglala
  • The Pack
  • The Purge: Election Year
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Cold War
  • The Shallows
  • The Infiltrator
  • Three
  • The Legend of Tarzan
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Carnage Park
  • Corvette K-225
  • House of Traps
  • Five Element Ninjas
  • The Neon Demon
  • Rabid Dogs
  • Warcraft
  • In a Valley of Violence
  • Body Double
  • Carlito's Way
  • X-Men: Apocalypse
  • Blow Out
  • De Palma
  • Everest
  • Scarface
  • Dressed to Kill
  • First Blood
  • Carrie
  • Greetings
  • The Wedding Party
  • The Wailing
  • Mission: Impossible
  • Mildred Pierce
  • Ossessione
  • Double Indemnity
  • Prophecy
  • They Were Expendable
  • Hard Boiled
  • In a Year with 13 Moons
  • What We Become
  • Kaili Blues
  • Phantom Detective
  • Trick or Treat
  • Hibiscus Town
  • The Nice Guys
  • Heat
  • Mad Max 2
  • Captain America: Civil War
  • High-Rise
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Johnny Dangerously
  • SPL 2: A Time for Consequences
  • Belladonna of Sadness
  • Cruising
  • Dead Ringers
  • Them!
  • Dragon Inn
  • Fury
  • The Raid 2
  • The Prodigal Son
  • Ashes and Embers
  • The Naked and the Dead
  • Flamingo Road
  • Mad Max
  • A Touch of Zen
  • The Red Snowball Tree
  • Colonia
  • Maximum Overdrive
  • Run Silent, Run Deep
  • The House by the Cemetery
  • Bastards
  • Eight Diagram Pole Fighter
  • The Measure of a Man
  • Too Late
  • Chongqing Hot Pot
  • April and the Extraordinary World
  • Re-Kill
  • Big Bullet
  • Pedicab Driver
  • The Invitation
  • Miles Ahead
  • Hardcore Henry
  • The Trigger Effect
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Green Room
  • The Mist
  • Triple 9
  • Midnight Special
  • 10 Cloverfield Lane
  • Demons
  • An American Werewolf in London
  • The Wave
  • When Eight Bells Toll
  • Deadpool
  • The Witch
  • The Finest Hours

See all 215

Highly rated films Chris missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more