Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
17
Near Dark

Near Dark

1987
×
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
Edit this entry  
11
Viy

Viy

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Prison Song

Prison Song

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Edit this entry  
03
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
Edit this entry  
03
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
White Dog

White Dog

1982
×
★★½
Edit this entry  
28
Wicked City

Wicked City

1987
×
Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
26
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Himiko

Himiko

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Edit this entry  
12
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry