RSS feed for amanda
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Stranger

Stranger

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Animation School Dropout

Animation School Dropout

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Subliminal Mind Circus

Subliminal Mind Circus

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Suicidal Cameraman

The Suicidal Cameraman

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantasy

Fantasy

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lizard of OZ

The Lizard of OZ

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Good Cop, Baby Cop

Good Cop, Baby Cop

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Zapruder Film of Kennedy Assassination

Zapruder Film of Kennedy Assassination

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Elf Bowling the Movie

Elf Bowling the Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Lost on Location: Behind the Scenes of 'Lost in Translation'

Lost on Location: Behind the Scenes of 'Lost in Translation'

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
FCU: Fact Checkers Unit

FCU: Fact Checkers Unit

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The End

The End

2019
×
Edit this entry  
07
The Penultimate Peril

The Penultimate Peril

2019
×
Edit this entry  
06
The Grim Grotto

The Grim Grotto

2019
×
Edit this entry  
06
The Slippery Slope

The Slippery Slope

2019
×
Edit this entry  
06
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★★★
Edit this entry  
04
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★½
Edit this entry  
03
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lego Jack Stone

Lego Jack Stone

2001
×
★★
Edit this entry  
02
Five Film Exercises: Film 4

Five Film Exercises: Film 4

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Five Film Exercises: Film 2-3

Five Film Exercises: Film 2-3

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Five Film Exercises: Film 1

Five Film Exercises: Film 1

1943
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dave Chappelle: HBO Comedy Half-Hour

Dave Chappelle: HBO Comedy Half-Hour

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Bo Burnham: what.

Bo Burnham: what.

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fire & Rain

Fire & Rain

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Water for Maya

Water for Maya

2000
×
★★★★
Edit this entry