• Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★½

    The last 30-40 minutes was like my heart going through a blender 12 times. What an incredible trilogy, definitely plan on revisiting it many times. Equal parts funny, sweet and heartbreaking. Ethan Hawke is one of the greatest actors of all time.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    This might be one of the most authentic feeling Filmès I have ever watched. Ending is an all timer too, so much to the fact that I’ve seen it so many times on Twitter, it didn’t feel ruined in context to the film as a whole.

  • Rango

    Rango

    ★★★★

    2 of these 4 stars go to the wonderful “plan B” joke alone. The other 2 stars account for the wonderful score, performances and overall feel of the movie in general. You place anything in the west and I’m legally bound to give it 3 stars MINIMUM.

  • Space Jam

    Space Jam

    ★★★

    Y’all ever realized the initials for the Cartoon Union Meeting is literally CUM??!! This movie is fucking weird. Like we need to talk more about how truly bizarre is. Hoping the sequel is just as, if not more, bizarre.

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    Rat’s redemption is better and more earned in every single way than Ben Solo’s “redemption”.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

    The last 25 minutes always have me full on crying. Don’t you love having father issues?

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★★

    My 10th watch of this was with my mom and she loved it so that’s a W. Strong contender for the greatest film ever made.

  • Wonder

    Wonder

    ★★★

    Owen Wilson won’t sign onto a PG movie unless it involves the death of a dog in some capacity. This was cute, even if it was a bit formulaic. It’s formulaic but with Daveed Diggs, therefore making it better.

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★★

    Watched with the commentary from Carlos López Estrada. As insightful as the commentary from the boys, Daveed and Rafael, giving two different experiences between the writers and director. This movie is timeless and will continue to be funny, heartbreaking and all around important for years to come. Hope these three work on more projects in the future.

  • Hamilton

    Hamilton

    Look, it’s not awful. The worst part of it, in my opinion, is by and far Lin-Manuel Miranda. Daveed Diggs shoulders were certainly hurting by the end of every show with the way he carried this. Also, my mom loved it, which honestly probably made it more enjoyable to me. I didn’t outright hate it and I am more than willing to get made fun of for that.

  • Larry David: Curb Your Enthusiasm

    Larry David: Curb Your Enthusiasm

    Counting this for the show as a whole as well because I can and nobody can stop me. I’ll save giving this 5 stars until ends, although it may never end until the death of Larry himself, but just know that it is 5 stars. Best all around television comedy of all time, bar none. 10 seasons strong and even the most middling of episodes are still better than other shows’ mid episodes. 

    Season 10 was a little weird without the Funkman, his presence will be truly missed. Let’s hope this show lasts for a prettaaaaaayyyyy, pretttayyyyyyy, prettttayyyy long time.

  • An American Pickle

    An American Pickle

    ★★½

    It’s all around sweet, but not much else to flavor it. Seth Rogen does a fine part with both characters, but after a cute start, it kinda falls apart toward the middle/end. Too short to add any extra emotion, when clearly they wanted to go for some. I chuckled lightly 2-3 times, that’s about it. Certainly not as annoying with the whole “old timer in a new world” take as it could’ve been. It’s harmless and sweet, but just not enough for me to say that I’ll see myself revisiting this in the future.