Sort by

blythe has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbershop 2: Back in Business

Barbershop 2: Back in Business

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
Read the review Edit this entry  
18
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★
Read the review Edit this entry