Sort by

blythe has logged 91 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Chorus Line

A Chorus Line

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fool's Gold

Fool's Gold

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escanaba in da Moonlight

Escanaba in da Moonlight

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
F9

F9

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halston

Halston

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry