RSS feed for blythe
  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★★

    the scene where little Shia has to enact both sides of his parents’ fight cuz his dad won’t get on the phone ........ i felt that. i can say that on Letterboxd because it is the only app where my parents don’t follow me. i am very proud of Shia for making this movie

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★★★

    Steve Zahn yelling “This place is a tomb! I’m going to the nut shop where it’s fun” is the best line in the movie and it’s clearly ADR

  • Barcelona

    Barcelona

    ★★

    wow, yike! male leads so annoying they amount to a huge indictment of the concept of being attracted to men

  • Love & Friendship

    Love & Friendship

    ★★★★½

    wow how have i never watched a Whit Stillman film?! top 5 Austen adaptation, incredible that there's a character who is just a hot man who literally NEVER talks and just smolders, have never been prouder that Kate Beckinsale follows me on Instagram

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    my aunt wanted to watch a movie and i suggested this and thus totally redeemed myself from yesterday when i suggested we see THE LIGHTHOUSE

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★

    ok wow this movie did nothing for me!!!

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★

    agree that a good movie idea is "STALKER but not boring as hell and also with shirtless Oscar Isaac"

  • Can You Ever Forgive Me?

    Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

    [ten months after Mahershala Ali won the Oscar] AN OSCAR FOR RICHARD E. GRANT

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

    remember in A STAR IS BORN when Bradley Cooper is watching Lady Gaga's dance rehearsal and supposedly suddenly sees the artistry in it? it really did not work for me in that movie but it REALLY works for me here

  • Sixteen Candles

    Sixteen Candles

    ½

    yike!!! not sure how john hughes was not immediately arrested for making this movie!!

  • Madeline's Madeline

    Madeline's Madeline

    ★★★

    sicko mode Lady Bird

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★

    ME AFTER WATCHING ‘PARASITE’ AND ‘BURNING’ IN ONE WEEK: i OnLy WaTcH SoUtH KoReAn CiNeMa

    ME AFTER REALIZING THIS IS ABOUT ZOMBIES: ahhhh wait fuck this is stressful!!!!!!!!