Neil has logged 387 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Blue Black Permanent

Blue Black Permanent

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gerry

Gerry

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baskin

Baskin

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Ava

Ava

2020
×
★½
Edit this entry  
07
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Make Movies

How to Make Movies

1918
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry