Sort by

Benjamin has logged 173 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry