Brendan has logged 270 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Salad Days Are Gone

Salad Days Are Gone

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
27
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
To Render A Life

To Render A Life

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Edit this entry  
24
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Brooklyn

My Brooklyn

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry