Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
bernie

bernie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for bernie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • bernie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Triple Frontier

    Triple Frontier 2019

    ★★★ Watched by bernie 31 Mar 2019

    men being men at men mansion
    men being men in men jungle
    men being men on men mountain
    Menny men

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming 2017

    ★★★★ Watched by bernie 28 Mar 2019

    Spiderman does a bad thing, endangers a literal boat-load of people, gets his suit taken off him. Does another similar bad thing, this time endangering an entire city, gets rewarded?...what's the lesson here?

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War 2016

    ★★ Watched by bernie 23 Mar 2019

    ...more like Civil SNORE.

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World 2013

    ★★★ Watched by bernie 15 Mar 2019

    I guess they don't have IKEA on Svartalfheim. The elves could achieve their goal with a few pairs of blackout curtains, no thousand-year war required.

  • The Incredible Hulk

    The Incredible Hulk 2008

    ★ Watched by bernie 11 Mar 2019

    Would have been average in 1998 but following up Iron Man in 2008 is just a bit sad really. Give Mark Ruffalo a solo Hulk movie please and retroactively delete this.

  • The Avengers

    The Avengers 2012

    ★★ Watched by bernie 13 Mar 2019

    Hawkeye dramatically equipping his tiny spring-loaded bow by pumping his arm to make it go "boing" and pop open like a cheap toy is just so bad. And it happens twice! You know when they are learning teamwork because the act 2 helicarrier sequence is a LEGO game: Player 1 pushes a thing while player 2 pulls a lever.

  • Thor

    Thor 2011

    ★★★ Watched by bernie 11 Mar 2019

    Someone stumbled into the camera and knocked it over on Day 1 and they just went with it.

  • Iron Man

    Iron Man 2008

    ★★★★ Watched by bernie 07 Mar 2019

    There's a line where it's implied that only men can fly jets. Is Captain Marvel a way of trying to cover that up 10 years later? Probably yes.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel 2019

    ★★★★ Watched by bernie 06 Mar 2019

    G'day mate, throw another Skrull on the barbie.

  • The Rezort

    The Rezort 2015

    ★ Watched by bernie 05 Mar 2019

    Imagine the absolute worst thing ever. It's probably worse than this movie, but not by much.

  • Patlabor 2: The Movie

    Patlabor 2: The Movie 1993

    ★ Watched by bernie 04 Mar 2019

    Unbearable. There might be something interesting in there but I don't have the Herculean mental stamina required to sort it from the babbling nonsense.

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic 2019

    ★★ Watched by bernie 02 Mar 2019

    It takes Natalie no less than forty thousand hours of yelling at the sky to understand the rules.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro